Za posledné roky si väčšina ľudí zvykla na lacné nakupovanie z Číny. Či už je to legendárny Aliexpress alebo menšie „ázijské tigre“ Banggood, Geekbuying a kedysi aj už teraz nešťastný Gearbest. V poslednej dobe ale počúvame o rôznych problémoch, ktoré túto najľudnatejšiu svetovú krajinu postihujú. Spôsobia tieto udalosti v budúcnosti problémy? Tak to sa pokúsime objasniť v tomto článku.
V médiách môžeš často v posledných dňoch počuť o energetickej kríze. Zdražovanie cien energií a plynu spôsobí neskôr nejeden domino efekt. Na svedomí to má množstvo faktorov, ktoré ale nie sú predmetom tohto článku. Tento fenomén zdražovania z dôvodu nedostatku, resp. vysokého dopytu oproti ponuke v súčasnej covidovej dobe, v ktorej už takmer 2 roky žijeme spôsobuje, že na niektoré služby a produkty čakáme jednoducho dlhšie.
Určite aspoň na určitý čas môžeme zabudnúť na rýchle doručovanie z čínskych skladov. Kontajnerová doprava je 10 násobne drahšia a všeobecne je nedostatok kontajnerových lodí určených na túto prepravu. Ak ti ale niečo stihne prísť z Čínskych skladov do14 dní (aj mne sa to pár krát stalo) tak ide skôr o menší zázrak, alebo kupuješ drobnú vec, ktorá pravdepodobne ide letecky do EU. Nie vždy sa dá ale predpokladať, či ten tovar pôjde loďou alebo lietadlom.
Budúce zdražovanie tovaru (či už je to oblečenie, elektronika, nábytok, alebo iné komponenty) nezasiahne iba čínske eshopy, ale pravdepodobne to čoskoro čaká aj väčšinu tuzemských eshopov a obchodov, ktoré sú závisle na dodávkach z Ázie.
A teraz ten energetický problém
V južných provinciách Číny existuje veľa uhoľných elektrární, ktoré produkujú značné množstvo elektrickej energie. A práve v týchto provinciách boli ohniská COVIDu, ktoré spôsobili lokálne lockdowny. Tie majú za následok zatváranie logistických centier, čo odďaľuje doručenie dôležitých surovín na správne miesta.
Prečo je nedostatok elektriny v Číne?
- celosvetové problémy s logistikou
- vysoký nárast cien surovín, najmä uhlie a ropa
- COVID lockdowny v južnej Číne
- nové vládne regulácie na počet emisií pre provincie
- zhoršujúca sa geopolitická situácia, najmä zlé vzťahy s Austráliou a USA
- nárast dovozné cla na uhlie
- obmedzenie dovozu uhlia z Austrálie
Čína je považovaná za továrňu sveta a práve nedostatok elektrickej energie spôsobuje problémy najmä vo výrobe, kde sú fabriky nútené pracovať v obmedzenej prevádzke alebo sú úplne zatvorené. Môžeme teda očakávať, že niektoré druhy tovarov, nemusia byť dostupné, a to nielen na Ázijských eshpoch ale aj v naších kamenných predajňach.
Odporúčame si pozrieť video známeho Youtubera Pavela Dvořáka, ktorý dlhé roky pôsobí v Číne, a ktorý bližšie približuje problém, akému krajina čelí a poukazuje na to, aký problém z toho môže byť nielen pre nás ale aj pre celý svet.
Aliexpress buduje logistické centrum v Poľsku, svitá na lepšie časy?
Nielen lodná a letecká doprava je dôležitá pre obchod medzi Európou a Áziou. Nemenej dôležitá je aj vlaková nákladná doprava. Približne 90% vlakového tranzitného tovaru smerujúceho do EU ide cez obrovské prekladisko severovýchode Poľska v meste Malaslewicze- Toto mesto susedí s bieloruským mestom Brest a práve Malaszewicze – Brest sa považuje za významný dopravný uzol (väčšina elektrických kolobežiek z Číny ide práve cez tento dopravný uzol). V uplynulých dňoch priniesla ČTK (česká tisková kancelář, pozn.) informáciu, že práve v Poľsku, a v meste Lodž buduje Aliexpress svoje logistické centrum vo výmere 10 tisíc m2. Bude slúžiť na uspokojenie potrieb zákazníkov v strednej Európe.
Predpokladáme, že tento sklad bude určený pre malý a stredne veľký tovar zameraný prevažne na elektroniku. Je vysoko pravdepodobné, že tento tovar už bude preclený a dá sa očakávať, že dodanie bude rýchle, do 1-3 dní.
Onedlho nás čakajú mega veľké výpredaje, ako nakupovať?
V posledných rokoch sme si už v podstate všetci zvykli na to, že 11.11 sú v Číne obrovské výpredaje. Približne v tomto období ( +/- 2 týždne) zvyknú byť tie najlepšie ceny na produkty v roku. ako iste vieš od 1.7. 2021 je na všetok tovar prichádzajúci z tretích strán uvalená DPH. V našom článku sme však vysvetlili, ako sa bezpečne nakupuje na Banggoode, a aké skúsenosti sme mali s Aliexpress.
Preto sme sa rozhodli, že od dnešného dňa budeme vyhľadávať a zaisťovať kupóny na produkty, ktoré sú lokalizované najmä na EU skladoch. Skúsenosti od júla sú pri Banggoode takmer 100 percentné, že tovar, ktorý bol objednaný z EU skladu, reálne prišiel do 1-7 dní (s výnimkou väčšieho tovaru, kde procesovane môže trvať dlhšie).
Okrem overeného Banggoodu, s ktorým spolupracujeme viac ako 3 roky, máme overený aj eshop Geekbuying a menej známy eshop Edwaybuy. Sú to reálne eshopy, ktoré majú svoj tovar lokalizovaný na európskych skladoch.
Kde úplnú podporu nevieme zaistiť je Aliexpress, ktorý je ako obrovské trhovisko, plné lokálnych obchodníkov, ktorí nemusia úplne čestne podnikať. No stáva sa, že tovar, ktorý je uvedený na konkrétnom EU sklade, tam aj skutočne je a produkt aj naozaj príde do niekoľkých dní a bez colných poplatkov.
Pevne veríme, že lacné nakupovanie tu bude aj naďalej, a dúfame, že aj v sofistikovanejšej forme. No musíme očakávať, že ceny môžu byť vyššie, a to nielen na Aziských eshopoch ale aj tých našich.
zdroj: Pavel Dvořák čtk idness pixabay